THE ACADEMY

The Academy provides support to ParaFed Canterbury's leading Para athletes, coaches and officials, on their pathway to representing New Zealand at World Championships and the Paralympic Games. Those selected in the Academy will receive a funding grant, have the opportunity to attend seminars (such as media training, nutrition and drug free sport education), and have their achievements promoted through the year.

2024 ACADEMY LEVEL 1 - $1500
Sponsored by ParaFed Canterbury

PARA CYCLING
Club: Hokitika Cycling Club
Coach: Damian Wiseman
Class: C2
Birth Date: 01 Nov 1989
​​​​​​​NZ Paralympian #213
​​​​​​​

PARA SWIMMING
​​​​​​​Club: Vikings Swim Club
Coach: Todd Mason
Class: S10, SB9, SM10
Birth Date: 14 Jun 2006
​​​​​​​

PARA CANOE
Club: Arawa Canoe Club
Coach: Leigh Baker
Class: KL2, VL3
Birth Date: 23 Sep 1992
​​​​​​​NZ Paralympian #198

PARA ATHLETICS
Club: Port Hills Athletic Club
Coach: George Edwards
Class: T36
​​​​​​​Birth Date: 05 Dec 1999
​​​​​​​NZ Paralympian #208

PARA SWIMMING
Club: Wharenui Swim Club
Coach: Matt Houston
Class: S10, SB9, SM10
Birth Date: 28 May 2005
​​​​​​​

2024 ACADEMY LEVEL 2 - $1000
Sponsored by Montreux Furniture

PARA SWIMMING
Club: Selwyn Swim Club
Coach: Ben Close
Class: S9, SB9, SM9
Birth Date: 04 Dec 2003
​​​​​​​

​​​​​​​WHEELCHAIR RUGBY
Club: Canterbury Wheelchair Rugby
Coach: Greg Mitchell
Class: 1.0
Birth Date: 20 Aug 1995
​​​​​​​NZ Paralympian #214

WHEELCHAIR RUGBY
Club: Canterbury Wheelchair Rugby
Coach: Greg Mitchell
Class: 2.0
Birth Date: 25 Jun 1977
​​​​​​​NZ Paralympian #226

PARA ATHLETICS
Club: Old Boys United Athletic Club
Coach: Hayden Hall
Class: F37
Birth Date: 09 Jun 1996
​​​​​​​NZ Paralympian #192

​​​​​​​PARA ATHLETICS
Club: New Brighton Olympic Athletic Club
Coach: Blanche Herbert
Class: T53
Birth Date: 30 Jul 2004
​​​​​​​​​​​​​​

PARA BADMINTON
Club: Avon Badminton Club
Coach: Michelle Au
Class: SL4
Birth Date: 12 Jul 1980
​​​​​​​​​​​​​​

PARA CYCLING
Club: Canterbury Track Cycling
Coach: Jason Allen

Class: C5
Birth Date: 16 Oct 2002


​​​​​​​PARA ATHLETICS
​​​​​​​
Club: Papanui Toc H
Coach: Hayden Hall
Class: F34
Birth Date: 13 Apr 2005​​​​​​​
​​​​​​​

WHEELCHAIR BASKETBALL
Club: Canterbury Wheelchair Basketball
Coach: Glenn McDonald
Class: 2.5
Birth Date: 11 Feb 1989
​​​​​​​

2024 ACADEMY LEVEL 3 - $500
Sponsored by Gelita NZ

PARA SWIMMING
​​​​​​​
Club: Vikings Swim Club
Coach: Todd Mason
Class: S8, SB7, SM8
Birth Date: 03 Aug 2005
​​​​​​​

BOCCIA
​​​​​​​
Club: Canterbury Boccia Club
Coach: Matt Mill
Class: Kiwi
Birth Date: 26 Feb 2001
​​​​​​​​​​​​​​

PARA SWIMMING
​​​​​​​
Club: Selwyn Swim Club
Coach: Hannah Bates
Class: S10
Birth Date: 15 Nov 2007
​​​​​​​​​​​​​

PARA SWIMMING
​​​​​​​
Club: Aquagym Swim Club
Coach: Emma Smith
Class: S8, SB7, SM8
Birth Date: 14 Nov 2007
​​​​​​​

PARA EQUESTRIAN
Club: 
Coach: Cheryl French
Class: 26A
Birth Date: 31 Oct 2003
​​​​​​​

PARA ATHLETICS
​​​​​
Club: Papanui Toc H
Coach: Raylene Bates
Class: F46
Birth Date: 22 Mar 2006
​​​​​​​​​​​​​​

PARA CYCLING
Club: Canterbury Track Cycling
Coach: Jason Allen
Class: T2
Birth Date: 16 May 1990
​​​​​​​

PARA TABLE TENNIS​​​
Club: Marshland Table Tennis Club
Coach: John Tuki
Class: TT10
Birth Date: 31 Aug 2006
​​​​​​​

PARA SWIMMING
​​​​​​
Club: Aquagym Swim Club
Coach: Emma Smith
Class: S8, SB8, SM8
Birth Date: 29 Oct 2004
​​​​​​​

PARA ATHLETICS
​​​​​​
Club: Old Boys United Athletic Club
Coach: Raylene Bates
Class: F37
Birth Date: 30 Sep 2005
​​​​​​​​​​​​​​

2024 COACH & OFFICIALS SCHOLARSHIPS - $500
Sponsored by PNZ Cyril Smith Legacy Fund

PARA TABLE TENNIS - COACH

PARA SWIMMING - COACH

BOCCIA - OFFICIAL

# Represents their NZ Paralympian number