© 2021 by ParaFed Canterbury. All rights reserved.


SIGN UP

HOME

The Academy Programme provides support to ParaFed Canterbury's leading Para athletes, coaches and officials, on their pathway to high performance programmes, and ultimately representing New Zealand at World Championships and the Paralympic Games.

Those selected in the programme will receive a funding grant, have the opportunity to attend academy seminars (such as media training, nutrition and drug free sport education), and have their achievements promoted through the year.



Do you have any questions about the Academy Programme?

Hadleigh Pierson
Sports Manager
022 064 3001
Email


2021 PARAFED CANTERBURY ACADEMY PROGRAMME


MONTANA BROWN
Sport: Para Athletics
Club: Selwyn Athletic Club
Coach: Alexander McIntyre
Class: T34
Birth Date: 26 Apr 2003


IEUAN EDWARDS
Sport: Para Cycling
Club: Canterbury Track Cycling
Coach: Jason Allen
Class: C5
Birth Date: 16 Oct 2002


LILIAN EXTON
Sport: Boccia
Club: ParaFed Canterbury Boccia Club
Coach: Thomas Chin
Class: Kiwi
Birth Date: 26 Feb 2001


LILI-FOX MASON
Sport: Para Swimming
Club: Wharenui Swim Club
Coach: Matt Houston
Class: S10, SB9, SM10
Birth Date: 28 May 2005


ALISHA MILL
Sport: Boccia
Club: ParaFed Canterbury Boccia Club
Coach: Matt Mill
Class: BC4
Birth Date: 28 Mar 2004


GABRIELLA SMITH
Sport: Para Swimming
Club: Wharenui Swim Club
Coach: Matt Houston
Class: S10, SB9, SM10
Birth Date: 14 Jun 2006



BEN GOULD
Sport: Para Swimming
Club: Geraldine Swim Club
Coach: Shane Jones
Class: S10, SB9, SM10
Birth Date: 24 Dec 2003


ZACK LAPPIN
Sport: Para Athletics
Club: Papanui Toc H
Coach: Hayden Hall
Class: T37, F37
Birth Date: 30 Sep 2005


JASPER MOSS
Sport: Para Athletics
Club: Port Hills Athletic
Coach: George Edwards
Class: T38
Birth Date: 29 Jun 2004


RORIE POFF
Sport: Para Athletics
Club: Papanui Toc H
Coach: Hayden Hall
Class: F36
Birth Date:13 Apr 2005


AMBER PROUDFOOT
Sport: Para Swimming
Club: Aquagym Swim Club
Coach: Felicity Lowen
Class: S8, SM7, SM8
Birth Date: 14 Nov 2007


CARRINGTON WILSON
Sport: Para Badminton
Club: B Base Avon
Coach: Michelle Au
Class: SL4
Birth Date: 12 Jul 1980


ELLA BENN
Sport: Para Swimming
Club: Selwyn Swim Club
Coach: Ben Close
Class: S9, SB8, SM9
Birth Date: 13 April 2003


CODY EVERSON
Sport: Wheelchair Rugby
Club: Canterbury Wheelchair Rugby
Coach: Greg Mitchell
Class: 1.0
Birth Date: 20 Aug 1995


SCOTT MARTLEW
Sport: Para Canoe
Club: Arawa Canoe Club
Coach: Leigh Barker
Class: KL2, VL3
Birth Date: 23 Sep 1992


WILLIAM STEDMAN
Sport: Para Athletics
Club: Port Hills Athletic
Coach: George Edwards
Class: T36
Birth Date: 05 Dec 1999


HAYDEN HALL
Para Athletics Coach


FELICITY LOWEN
Para Swimming Coach


MATT MILL
Boccia Coach





HELEN TAIT
Para Swimming Official
Helen is a Swimming New Zealand National Referee and a Swimming Canterbury West Coast Technical Committee Member. She will use her scholarship towards attending the World Para Swimming Level 2 Technical Officials Course in Auckland.